Pozycjonowanie

Jeżeli chcesz mieć pieniądze? Rób to, czego większość nie robi

“Jeżeli chcesz mieć pieniądze, czyli to czego większość nie ma, to rób to, czego większość nie robi.”

Chcemy zarabiać pieniądze. W tym celu założyliśmy sklep internetowy. W celu zwiększenia widoczności sklepu dla klientów poszukujących naszych produktów w wyszukiwarce Google, postanowiliśmy pozycjonować nasz serwis we własnym zakresie. Założyliśmy konto Google Analytics wraz z modułem Search Console, aby śledzić i analizować skuteczność naszych działań.

Na efekty nie czekaliśmy długo…

Po jakimś czasie byliśmy widoczni w TOP 10 z niektórymi produktami.

I gdy wydawało się, że możemy spokojnie zająć się sprzedażą, poszerzaniem oferty, zaobserwowaliśmy spadki pozycji w wynikach wyszukiwania. Nasze działania nie odbiegały w niczym od wcześniejszych, a jednak pozycje spadały, spadały i spadały …

Po kilku tygodniach śledzenia danych w Google Analytics, bezowocnego bicia głową w mur, poddaliśmy się zwróciliśmy się o pomoc i konsultację do agencji specjalizującej się w działaniach w zakresie marketingu internetowego, w tym także pozycjonowaniu. Okazało się, że o wielu rzeczach, choć sporo czytaliśmy, nie mieliśmy najmniejszego pojęcia.

Przedstawiam zapis działań, jakich byliśmy świadkami w trakcie tych konsultacji.

Na konsultacje do specjalistów…

W trakcie wspólnych rozmów ze specjalistami okazało się, że w przypadku utraty pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania – nie ma jednej drogi naprawczej. Nie ma cudownego przepisu na to, aby odzyskać wcześniejsze pozycje po ich utracie. No i droga jest raczej dłuższa niż krótsza.

Wbrew pozorom, bardzo często takie sytuacje mają miejsce, głównie z powodu błędów na stronie, a nie np. filtra nałożonego przez Google. Aby jednak dowiedzieć, jaki działania podjąć w celu odzyskania pozycji, trzeba najpierw dojść do przyczyny spadków.

Zaproszeni konsultanci przystąpili do metodycznych działań.

Analizę rozpoczęli od narzędzia – Search Console. Jest to bezpłatna platforma stworzona przez Google, która umożliwia weyfikację statusu witryny przez wyszukiwarkę Google, a także optymalizację widoczności strony. Specjaliści zwrócili nam uwagę, aby analizy wykonywać w szerszym przedziale czasu, co najmniej 3-6 miesięcy wstecz.

W module Search Console sprawdzili zakładkę ”Wiadomości”.

Powinien to być pierwszy krok na drodze diagnozy szukania powodu zaistniałej sytuacji.
O ile wcześniej analizowane dane w Google Analytics pozwalają na statystyczne rejestrowanie jakości ruchu, o tyle opcja ”Ręczne działania” w zakładce ”Wiadomości” w Search Console może pomóc w diagnozowaniu, jaki jest powód utraty pozycji.

Ręka zawsze na pulsie…

Na przestrzeni ostatnich lat, a dokładnie od początku 2012 roku, Google coraz bardziej intensywnie stara się zwalczać stosowanie niezalecanych technik pozycjonowania.

Od października 2014 jesteśmy we władaniu aktualizacji o nazwie Pingwin 3.0.

Tu pojawiło się pytanie, jakie zmiany wprowadzić w serwisie, aby uniknąć stuków tej aktualizacji ?

Na te pytania odpowiedź znają jedynie pracownicy Google, ale nasi konsultanci, których prosiliśmy o pomoc, działający w branży SEO od lat, szybko wyciągnęli wnioski I przedstawili program działań naprawczych.

Podsumowując:

  • wysokie pozycje to nie jest coś, dane raz na zawsze,
  •  za utratę pozycji w TOP 10 zawsze winę ponosi właściciel strony i webmaster;
    czasem to jedna i ta sama osoba,
  • odzyskanie utraconych pozycji nie jest zabawą dla amatorów.

Jan Mendyk

Jan Mendyk - Jest tym, który wspólnie z klientem decyduje o tym, które narzędzia marketingu internetowego wykorzystać efektywnie. Kiedy wszystko jest uzgodnione, trzymam rękę na pulsie, opiekując się klientem. Jestem klasycznym walczakiem. O interesy swoich klientów zabiegam o każdej porze dnia i nocy. Dbam o to, żeby każda realizowana kampania była skuteczna albo nie było jej wcale.

More Posts